Ösztöndíj program

Kategória: Tartalom Módosítás: 2019. október 10. csütörtök Megjelent: 2018. november 14. szerda

Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíj


A szakképzésben részt vevő tanulókat tanulmányi eredményük alapján Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíj illeti, ha a hiány-szakképesítések körébe tartozó államilag támogatott nappali, iskolai rendszerű képzésben vesznek részt.

A hiány-szakképesítések köréről évente dönt a Kormány.

 

A Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjra jogosító szakképesítések intézményünkre vonatkozóan a következők:

54 521 03  Gépgyártástechnológiai technikus

54 723 02 Gyakorló ápoló

 

Az ösztöndíj mértéke a tanulók tanulmányi átlageredménye alapján a szakgimnáziumi tanulmányokat folytató tanulók esetében havonta 20-50.000 forint közötti összeg lehet.

A szakképzésben részt vevő tanuló ösztöndíjra attól a tanévtől kezdődően válik jogosulttá, amelyben az általa szakképzési évfolyamon tanult szakképesítés hiány-szakképesítésként kerül meghatározásra. A tanuló az ösztöndíjra a tanulmányait lezáró szakmai vizsga vizsgaidőszakának végéig jogosult. A jogosultság akkor is fennmarad a tanulmányok végéig, ha a tanulmányok alatt a tanult szakképesítés lekerül a hiány-szakképesítés listáról.

Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjra jogosultak azok a tanulók, akik:

  •      -első szakmájukat tanulják,
  •      -hiány-szakképesítéseknek minősített szakképesítést tanulnak,
  •      -államilag támogatott, nappali, iskolai rendszerű szakképzésben vesznek részt,
  •      -megfelelő tanulmányi eredményt érnek el.


A szakgimnáziumi tanuló az utolsó szakképzési évfolyamon kap ösztöndíjat, tehát 4+1-es képzés esetén a 13. évfolyamon, érettségit követő 2 éves képzés esetén a 14. évfolyamon

Az ösztöndíj havi mértéke szakgimnáziumi tanulmányok esetében, ha a tanuló tanulmányi átlaga

a)   3,01 és 3,5 között van 20 000 Ft,

b)   3,51 és 4,0 között van 30 000 Ft,

c)   4,01 és 4,5 között van 40 000 Ft,

d)   4,51 és 5,0 között van 50 000 Ft.

Az érettségire épülő szakképzési évfolyamokon (gépészet és egészségügy) a gyakorlati órák teljesítését a duális rendszer biztosítja. A tanulókkal a gyakorlati képzőhelyek tanulószerződést kötnek, és a tanulók pénzbeli juttatásban részesülnek.

A duális rendszerű szakképzés szélesítése érdekében kiterjesztésre került a tanulószerződéses jogviszony alapján megvalósuló gyakorlati képzés lehetősége. A jogszabály – az előírt feltételek megléte esetén - lehetővé teszi a tanulószerződés megkötését a szakgimnázium tizenegyedik és tizenkettedik évfolyamán.

Tehát a gépészet és az egészségügy ágazatban tanulók a 11. és 12. osztályban tanulószerződést köthetnek a Büttner Kft-vel, illetve a Nagyatádi Kórházzal és tanulószerződéses pénzbeli juttatásban részesülhetnek.

A hiány-szakképesítésnek minősülő szakképesítés szakmai vizsgájára felkészítő tizenharmadik évfolyamon a tanulószerződéses pénzbeli juttatás mellett Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjban (gépgyártástechnológiai technikus), illetve Ápoló leszek ösztöndíjban (gyakorló ápolók) részesülhetnek a tanulók.

 

„Ápoló leszek!” ösztöndíj

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ meghirdette az, „Ápoló tanulók részére pályaválasztást támogató ösztöndíjas program” –ot.

A pályázati felhívás keretében az egészségügyi szakképzést nyújtó intézmények nappali tagozatos, érettségire épülő OKJ képzésben (gyakorló ápoló) részt vevő tanulói részesülhetnek támogatásban, amelynek összege maximum havi 40.000 Ft lehet.

Az ösztöndíj mértéke 3,01 tanulmányi átlagtól egységesen havonta nettó 40 000 forint

Az ösztöndíj feltétele, hogy a szakképesítés megszerzését követően a pályázóknak legalább annyi ideig kell a megszerzett szakképesítésüknek megfelelő munkakörben dolgozniuk valamely hazai közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál, amennyi ideig az ösztöndíjat kapták.

Az egészségügyi szakképzésben részt vevő tanulók egyidejűleg kaphatják a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjat és az Ápoló leszek ösztöndíjat is.

Azok a tanulók, akik a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjról szóló 252/2016. (VIII. 24.) Korm. rendelet alapján ösztöndíj támogatásban részesülnek, jelen pályázati felhívás keretében is részesülhetnek ösztöndíjban, azonban a jelen projekt keretében részükre megállapított ösztöndíj legfeljebb 40.000 Ft lehet, azzal a kitétellel, hogy a megállapított ösztöndíj és a 252/2016. (VIII. 24.) Kormányrendeletben meghatározott ösztöndíj együttes összege nem haladhatja meg a garantált nettó bérminimum összegét.

Garantált nettó bérminimum összege 2018-ban 120.033 Ft)

 

Találatok: 10972